Oznaki uczulenia na hybrydę

Spośród wszystkich rzeczy, które mogą wywoływać alergię, czy kiedykolwiek myślałeś, że to właśnie twoje paznokcie mogą być winowajcą? Nie ma mowy, prawda? Istnieje wiele oznak alergii na manicure, które mogą początkowo nie kojarzyć się z pielęgnacją paznokci. Typowy manicure, który jest tylko warstwą bazową, powłoką wierzchnią i lakierem, może zawierać dziesiątki substancji chemicznych, o których wiadomo, że powodują alergie i objawy podobne do alergii – które tak naprawdę są poparzeniami chemicznymi potocznie zwanymi uczuleniem.

W rzeczywistości badanie reakcji alergicznych wywołanych kosmetykami wykazało, że reakcje związane z lakierami hybrydowymi były drugim najczęściej występującym zjawiskiem (z najczęściej występującą farbą do włosów). Najczęściej spotykane są reakcje żywic formaldehydowych, toluenu i metakrylanu etylu, ale możesz mieć reakcję na szeroką gamę produktów do pielęgnacji paznokci, nawet jeśli nigdy wcześniej nie miałaś na nie alergii.

Jeszcze dziwniejsze jest to, że możesz mieć reakcje, które nie wydają się być związane z paznokciami w jakikolwiek sposób, takie jak wysypki skórne z dala od paznokci, objawy przypominające grypę i przeziębienie. Jeśli od czasu do czasu bywasz chodzącą tajemnicą lekarską, porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, czy możesz mieć uczulenie na lakier hybrydowy i zrób badania alergologiczne.

1. Opuchnięte usta

Reakcje na lakier do paznokci mogą wystąpić w miejscach, w których się najmniej spodziewasz. Jeśli dotkniesz ust palcem pokrytym hybrydą możesz spodziewać się przykrej niespodzianki…

2. Podkrążone oczy

Manicure powodujący podkrążone oczy? To rzadkie zjawisko jednak jest ono możliwe! Niektóre reakcje alergiczne powodują obrzęk w zatokach, Twoje oczy mogą również boleć, być zaczerwienione i swędzieć, możesz też zacząć niewyraźnie widzieć. Objawy te są spowodowane głównie oparami lakieru.

3.Pęcherze

Kropeczki wypełnione płynem surowiczym dookoła wału paznokcia to zazwyczaj pierwszy objaw uczulenia na hybrydę. Uważaj na to!

4. Bolące skórki

Czerwone, opuchnięte skórki i skóra wokół paznokci, która swędzi (lub nie) w rzeczywistości nie jest reakcją alergiczną ale stanem zwanym kontaktowym zapalenie skóry. Jest to zwane inaczej poparzenie chemiczne jednak potocznie nazywamy ten objaw uczuleniem.. To twoja skóra reaguje na uszkodzenia i podrażnienie, a nie na prawdziwą reakcję alergiczną. Winowajcą numer jeden jest akrylan metylu. Jeśli cierpisz z powodu tego objawu niezwłocznie zdejmij lakier hybrydowy z paznokci bo inaczej będzie tylko gorzej!

5. Uczucie ciepłych palców

Po wykonaniu manicure w salonie (lub zrobieniu ich samemu) czujesz swędzenie paznokci lub ciepło przez dłuższy czas? Jest to kolejna oznaka alergii na produkty do pielęgnacji paznokci. Dzieje się tak najczęściej, gdy hybryda nie jest wystarczająco długo utwardzona przez co składniki aktywnie przenikają do organizmu. Zdejmij lakier hybrydowy.

6. Katar

Jeśli masz uczulenie na coś w hybrydzie, którą masz na paznokciach możesz doświadczyć kataru l. Dzieje się tak, gdy wdychasz opary, które powodują stan zwany alergicznym nieżytem nosa. Alergiczny nieżyt nosa może również powodować bóle, zmęczenie, pęcherze, kaszel, ból gardła, kichanie i inne dolegliwości ze strony układu oddechowego.

7. Wysypka

Może wystąpić gdziekolwiek na ciele, wystarczy gdy dotkniesz pokrytym hybrydą paznokciem skóry.

Jeśli masz alergię na produkt do paznokci, nie musisz całkowicie rezygnować z manicure hybrydowego. Istnieją marki, które są 3-free, 5-free, a nawet 9-free – wybierz lakier spośród nich. Poczytaj o lakierach hybrydowych, sprawdź liczbę uczuleń. Jeśli dana marka uczuliła dużą ilość osób ryzyko, że uczuli też ciebie jest bardzo duże.